Cauta in acest subiect:   1 Utilizatori anonimi

cum cresc in masa musculara si fortza
biban
Inscris la:
22/12/2006 14:07
Off-line
m-am apucat de sala acum 1 an si 4 luni.......la inceput am avut 98 Kg.....dupa un an am ajuns la 78 Kg......problema e ca acum vreau sa pun masa musculara si sa cresc in fortza. Am luat timp de 2 luni total mass cu niste batoane de la redis (protein-r), am crecut in fortza dar nu cine stie ce. As dori sa imi recomandatzi un program si ce ar fii bine sa iau.

P.S: fara porcarii gen naprosin sau alte chestii de genul.

publicat in: 22/12/2006 14:15
Transfera publicarea catre alte aplicatii Transfer

Re: cum cresc in masa musculara si fortza
Muscular Guru
Inscris la:
20/9/2005 23:18
Off-line
Salut Alex, imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului, dar pe viitor promit sa fiu mult mai promt.
Dupa cum inteleg prima data ai urmat un program axat mai mult pe scaderea in greutate, iar acum vrei ceva masa musculara. Eu te ajut cu mare placere, dar mai intai trebuie sa stiu cate zile pe saptamana aloci antrenamentului, ca sa pot sa-ti alcatuiesc un program.
In legatura cu Total Mass e ok daca il iei dupa antrenament numai, pentru ca altfel o sa recuperezi repede kg de care ai scapat cu atata munca.
Te astept cu noi informatii.

publicat in: 28/12/2006 18:57

biban
Inscris la:
Off-line
Ei bine delungul timpului am urmat cam trei antrenamente....unu cu tot weekend-ul liber...altul cu duminica libera....iar altul mergand in fiecare zi la sala.....deci sunt obisnuit oricum :). Deci pot merge zilnic dar si cateva zile pe saptamane...depinde cum crezi ca e mai bine :).

P.S. Se poate pune masa musculara si nemancand ca "porcul". Unii zic ca nu, eu daca mananc mult sigur pun inapoi tot ce am dat jos :(

publicat in: 31/12/2006 14:16

Muscular Guru
Inscris la:
Off-line
Cred ca cel mai indicat este un antrenament care sa includa antrenarea unei grupe de muschi pe zi. Astfel vei putea folosi incarcaturi mai mari, timpul de refacere va fi mai mare, iar fiecare grupa va fi antrenata la potential maxim.
Astfel poti incepe luni cu pieptul, marti vei antrena spatele, miercuri picioarele, joi umerii si trapezul, iar vineri bratele (biceps-triceps), iar la fiecare antrenament poti face cate un exercitiu pentru abdominali.
Antrenamentele, trebuie sa fie scurte si intense, durata unui antrenament sa fie de 45-60 minute. Incearca sa ai vreo 5-6 mese pe zi(asta nu inseamna sa mananci ca "porcul", este total exclus felul asta de alimentatie, poti sa mananci ca "porcul" daca vrei sa arati ca "porcul") din care trei sa fie principale cu hrana solida, iar restul sa le iei din suplimente. Incearca pe cat poti sa ai 2-2,5g de proteina pe kg/corp. Asta presupune sa bei peste 2L de apa pe zi.
Incearca sa oferi cat mai multa divesitate antrenamentului. Daca de exemplu lucrezi luni piept si executi impins din inclinat cu bara antrenamentul asta, lunea viitoare vei face impins cu gantere, incearca pe cat se poate sa nu repeti antrenamentele.
Te astept cu intrebari si spune-mi ce nedumeriri ai si o sa le rezolvam impreuna!

publicat in: 3/1/2007 17:10

biban
Inscris la:
Off-line
de o luna lucrez asa:
1)Piept
2)Spate
3)Umeri-trapez
4)Bratze
5)Picioare

La fiecare grupa de muschi fac 3 aparate a cate 4 serii(asta fara incalzire).....seriile sunt asa. 10-8-6-8 (repetari). Antrenamentul dureaza cam 55 de minute. Dupa fiecare antrenament fac cam 2-3 serii de abdomene. Pe langa alimentatzie iau 1 grame de total mass pe Kg (adica 80Gr de total mass), cred ca e cam puzin. La sala ma duc 7 zile pe saptamana.

Ce altceva recomandatzi inafara de total mass...ceva creatina sau alta firma (pana se termina ce am acum pot strage bani pt altceva).

publicat in: 16/1/2007 13:43

biban
Inscris la:
Off-line
EDIT:

Mananc de 4 ori pe zi:

la 6:30
la 1:00-2:00
la 4:30-5:00
si cand vin de la sala pe la 7:30-8:30

Nu pot manca de 5 ori pe zi deoarece intre mese sunt plecat mereu de acasa cu treaba :(. Garantez ca nu mananc ca porcul deoarece ma mentzin la ~79Kg de la 98 cate am avut :). La 2 litri de apa pe zi cred ca beau inafara de mancare. Cola pepsi paine ....astea nu le-am mai gustat de mult.

Antrenamentul il fac diversificat. EX la piept:

1) bara inclinat, declinat, paralel(adik normal, nu stiu daca se zice asa)
2) normal, gantere inclinat, si un aparat special pt. piept ( nustiu cum se numeste).
Dupa 1 luna le mai schimb ordinea si zilele. Si unele exercitzii.

publicat in: 16/1/2007 15:28

Muscular Guru
Inscris la:
Off-line
In principiu te antrenezi destul de bine, ar mai trebui cateva modificari si anume:
1. Dupa ziua de antrenament pentru spate, baga urmatorul antrenament pentru picioare si dupa aia continui cu umerii si bratele. astfel vei lasa partii superioare a corpului un timp de refacere.
2. La grupele mici respectiv biceps triceps, gambe , lucreaza doar 3 serii per exercitiu
3. Poti incerca ca cele 3 sau 4 seriii per exercitiu sa fie compuse toate din 10 repetari(a zecea sa fie cea mai grea).
4. Daca iei Total Mass, ia de 3 ori pe zi cate 80g, o data obligatoriu imediat dupa antrenament, iar restul de 2 portii in timpul zilei, poate atunci cand esti la munca, adica intre mese.
5. Alte produse ar mai fi Hyper Mass 5000 de la Biotech, sau tot de la ei Mega Gainer 3100, un produs foarte eficient fiind Sterol Gainer tot de la Biotech. Bineinteles ca exista si alte suplimente, toate le gasesti in magazinul virtual.

In rest te antrenezi destul de bine, iar si cu alimentatia pare sa fie ok, depinde ce contin mesele tale.
La antrenament poti schimba exercitiile si de la o saptamana la alta fara nici un fel de probleme.

Te astept sa-mi spui cum merge.

publicat in: 19/1/2007 20:09

biban
Inscris la:
22/3/2007 14:15
Off-line
am si eu o nelamurire in legatura cu Produsul Total Mass,azi mi-am luat si eu o galetusa de 3kg problema este ca am citit pe un forum ca nu este bun de nimic si produce crampe ...vreau sa ma ajutati, sa-mi dati un sfat ...ms mult

publicat in: 22/3/2007 14:34

biban
Inscris la:
22/3/2007 14:15
Off-line
imi cer scuze este vb. de Jumbo Mass Nu de Total Mass?

publicat in: 22/3/2007 14:36

Muscular Guru
Inscris la:
Off-line
Tu ai inceput deja sa-l iei? Sau nu vrei sa-l mai iei din cauza celor citite de tine pe forum?

publicat in: 24/3/2007 11:00

biban
Inscris la:
24/5/2007 14:56
Off-line
Buna!Ma antrenez de 8 luni am 1.83 si 83 de kg pana acum am luat creatina cu vitamine...si vreau sa incerc si eu un supliment pentru masa musculara.Ce supliment imi recomandati?Eu m-am gandit la mega mass3000 de la universal,accesibil la pret si calitate.Si cum sa il iau dak se poate sa imi spuneti careva.Multumesc anticipat!

publicat in: 25/5/2007 7:27

biban
Inscris la:
8/2/2006 23:56
Off-line
ai incercat sa te antrenezi mai putine zile pe saptamina si sa mai reduci putin nr seriilor?stii ca in sportul asta mai mult nu inseamna mai bine!!!

publicat in: 7/1/2008 17:39

[Cautare avansata]

Design by Blindman